[AKTUALIZACJA – REKRUTACJA 2024]
Studia ekonomiczne od lat cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Powodów tego faktu jest co najmniej kilka, jednak jeden z głównych stanowią niewątpliwie wysokie zarobki absolwentów. Pod kątem tego kryterium spośród uczelni publicznych niekwestionowanym liderem jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jak wskazują najnowsze dane, nawet bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego studenci SGH mogli już w pierwszej pracy liczyć na zarobki rzędu 5000 zł. Po trzech latach było to już ponad 7000, natomiast średnie wynagrodzenie po około ośmiu latach pracy od ukończenia studiów, sięga już 12 000 zł. Jednak SGH posiada wiele dodatkowych zalet, które nie są stricte powiązane ze sferą materialną. W tym artykule przedstawimy Wam największe zalety studiowania na tej warszawskiej uczelni oraz podpowiemy jak najłatwiej przejść przez proces rekrutacji na studia magisterskie na SGH!
SGH w Warszawie – dlaczego warto podjąć tu studia?
Każda rozpoznawalna ogólnopolska uczelnia słynie z określonych stereotypów. Nie inaczej jest w przypadku SGH – na pewno nie raz słyszeliście o osławionym „wyścigu szczurów” czy „korpomowie”. Jest w tym doza prawdy – faktycznie wielu absolwentów swoją karierę wiąże ze światem wielkich korporacji czy też zakłada własną firmę, jednak należy dostrzec też drugą stronę medalu – jest to ścieżka powszechnie dostępna dla osób z dyplomem ukończenia tej uczelni. Praca w największych koncernach finansowych, konsultingowych i audytowych nie jest oczywistością dla absolwentów innych uczelni dlatego, że nie oferują one tak wysokiej jakości kształcenia, dostosowanej do wymagań korporacyjnego pracodawcy. Nie każdy musi wybrać pracę na wysokich obrotach z perspektywą szybkiego awansu – ale jeśli się na nią zdecydujesz, po SGH ta furtka będzie dla Ciebie otwarta.
Kolejnym atutem SGH jest „prostudenckość”, widoczna zarówno w nastawieniu kadry akademickiej, jak i w podejściu do samych procedur. Większość przedmiotów można realizować w ramach kilku lub kilkunastu terminów, wybierając semestr, a nawet rok studiów, na którym chcemy włączyć je do planu zajęć. Uczelnia pozwala niemalże dowolnie konstruować grafik, zatem bez problemu będziemy w stanie większość zajęć umieścić w godzinach porannych, wieczornych lub też np. w ramach 4 dni w tygodniu, aby każdego tygodnia mieć „długi weekend”. Bez większych problemów pogodzimy również tok studiów z pracą, nawet na pełen etat.
Wreszcie SGH słynie ze środowiska inicjatyw około uczelnianych, niezwiązanych bezpośrednio z wykładami. Koła naukowe wraz z szeroką gamą projektów studenckich, niezwykle szeroka oferta wymian międzynarodowych czy wreszcie programy stypendialne – każdy znajdzie tutaj możliwość rozwijania się w obszarach, które najlepiej odpowiadają posiadanym zainteresowaniom i uzdolnieniom.
Sprawdzian wiedzy o gospodarce
Niestety dostać się na studia magisterskie na SGH nie jest wcale tak łatwo. Kandydaci stają przed koniecznością rozwiązania egzaminu wstępnego, składającego się z modułu językowo-ogólnego oraz, w zależności od kierunku, dodatkowo modułu jakościowego lub ilościowego.
Sprawdzian przekrojowo weryfikuje wiedzę kandydata z zagadnień ekonomicznych. W module językowo-ogólnym będziemy odpowiadać na pytania związane z teorią konsumenta i producenta, formami rynku, miernikami aktywności gospodarczej lub też prostszymi modelami makroekonomicznymi. Mimo że na pierwszy rzut oka zagadnienia czy typy zadań mogą wydawać się trudne do przyswojenia, to w EduFactory od wielu lat pokazujemy, że kluczem jest odpowiedni sposób przekazania wiedzy przez doświadczonego korepetytora. Należy również nadmienić, że egzamin niejednokrotnie bywa podchwytliwy i szczegółowy – zdarza się, że pytania dotyczą zagadnień, które nie są poruszane w dostatecznym stopniu podczas wykładów na studiach licencjackich, co powoduje, że powtórzenie materiału z przedmiotów makroekonomia i mikroekonomia bardzo często okazuje się być niewystarczające.
Nasz zespół od 10 lat zajmuje się pomocą w dostaniu się na SGH. Podczas naszych przygotowań kompleksowo omawiamy całą niezbędną do przyswojenia teorię oraz rozwiązujemy przykładowe zestawy zadań, wzorowanych poziomem trudności na faktycznym sprawdzianie wiedzy o gospodarce. Dzięki efektywnym zajęciom oraz szczegółowo opracowanym materiałom do nauki co roku ponad 90% naszych kursantów z powodzeniem przechodzi rekrutację na studia magisterskie w SGH!
Jednocześnie na naszych zajęciach z ekonomii pokazujemy, że za równaniami i modelami kryją się faktyczne procesy gospodarcze, których nierzadko jesteśmy bezpośrednimi uczestnikami. Nauka do egzaminu nie musi być tylko czytaniem nudnych podręczników i przyswajaniem skomplikowanych definicji. Może okazać się pożyteczna, a także bardzo ciekawa. Podczas kursu przeanalizujemy wpływ ostatnich polskich reform gospodarczych (np. wprowadzenie Nowego Ładu) na koniunkturę. W części poświęconej finansom przyjrzymy się różnym możliwościom inwestowania oraz postaramy się wskazać wady i zalety różnych form lokowania środków finansowych (obligacje, akcje, kontrakty terminowe itd.). Z kolei na spotkaniach poświęconych zarządzaniu wskażemy, jakie techniki marketingowe wykorzystują przedsiębiorstwa, aby skłonić nas do różnych zachowań konsumenckich!
Dlaczego warto wziąć udział w kursie przygotowującym do egzaminu wstępnego na studia magisterskie na SGH?
Mimo iż samodzielne nabycie jakiejś umiejętności czy zdobycie nowej wiedzy może wiązać się z niemałą satysfakcją – narazić nas też może na ryzyko porażki czy stratę czasu.
Ucząc się do sprawdzianu wiedzy o gospodarce niezbędne minimum to perfekcyjne opanowanie mikroekonomii i makroekonomii. Są to wobec tego przynajmniej dwie książki, z których każda będzie liczyć około 400 stron. Samo ich przeczytanie pochłonie dużo więcej czasu niż kurs oraz powtórki po jego zakończeniu. Co więcej – samodzielna lektura nie da Ci odpowiedzi na to, jakie zadania znajdą się na egzaminie, na które zagadnienia zwrócić szczególną uwagę, a które pominąć.
Materiały, które opracowaliśmy na potrzeby naszego kursu, to udoskonalony do perfekcji zestaw definicji, wzorów i modeli, które co roku pojawiają się w arkuszu. Uczysz się tego, co naprawdę niezbędne, a każde pojęcie wytłumaczone jest w przystępny sposób, zatem nie ma zagrożenia, że będzie niezrozumiałe – nawet jeśli będzie to Twój pierwszy kontakt z ekonomią. Co więcej, na slajdach naszych prezentacji znajdziesz rozwiązania najczęstszych typów zadań w formule step-by-step (krok po kroku) oraz kartę pracy z kilkuset przykładowymi poleceniami.
Wreszcie jedna z największych zalet kursu – opieka merytoryczna w formie skrzynki mailowej, aż do dnia egzaminu. Nasi eksperci czekają na Wasze pytania – dotyczące slajdów prezentacji czy przykładowych zadań. Z reguły odpowiadają na wszelkie problematyczne kwestie po upływie maksymalnie kilku godzin. Możesz pytać do woli, odpowiadamy na każde zagadnienie związane z tematyką egzaminu wstępnego – wszystko po to, aby pomóc Ci perfekcyjnie się przygotować.
Warto nadmienić, że EduFactory jest ogólnopolskim liderem w nauczaniu e-learningowym – prowadziliśmy webinary czy naukę za pośrednictwem platform online na długo przed wybuchem pandemii. Dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować standard nauki nieodbiegający niczym od tradycyjnych zajęć stacjonarnych. Nasz kurs to edukacja w najnowocześniejszym standardzie, oparta o sprawdzoną i doskonaloną od lat ścieżkę dydaktyczną. Dzięki temu nauka jest przyjemna i rozłożona w czasie w sposób umożliwiający zrozumienie omawianych zagadnień, a później ich gruntowną powtórkę.
Podsumowanie – studia magisterskie na SGH
Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przekonała Was o dwóch rzeczach: że warto studiować na SGH niezależnie od realizowanego na studiach licencjackich kierunku oraz że przygotowanie do egzaminu wstępnego jest wyzwaniem, do którego trzeba podejść poważnie. Niemniej przy odpowiedniej pomocy i odpowiedzialnym podejściu do nauki, dostanie się na studia leży w zasięgu ręki!
Od lat udowadniamy, że nawet z zerową znajomością ekonomii, w stosunkowo niedługim czasie, można w komfortowy i interesujący sposób przyswoić całość niezbędnej wiedzy, która przyda się nie tylko do napisania sprawdzianu wiedzy o gospodarce, ale również na samych studiach i po ich zakończeniu!
Zachęcamy do zapisów na kursy – rekrutacja trwa!
Sprawdź także nasze inne artykuły o rekrutacji na studia magisterskie na SGH:
- Studia magisterskie SGH – Niezbędnik Kandydata
- Jak dostać się na studia magisterskie SGH?
- 5 sposobów na skuteczną naukę ekonomii
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu ogólnego 1/5 – funkcja Cobba-Douglasa
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu ogólnego 2/5 – próg rentowności
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu ogólnego 3/5 – dylemat więźnia
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu ogólnego 4/5 – operacje na PKB
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu ogólnego 5/5 – mnożnik keynesowski
Grupa odnośnie rekrutacji
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do studenckiej grupy dotyczącej rekrutacji: