[AKTUALIZACJA 2024]
Studia magisterskie w SGH to świetny wybór dla wszystkich tych, którzy chcą zdobyć wykształcenie ekonomiczne i jednocześnie realizować się zawodowo. Elastyczny plan zajęć, ciekawa oferta kierunków i dyplom, cieszący się uznaniem, powodują, że chętnych do podjęcia studiów nie brakuje. Świetny plan może skomplikować jednak wyjątkowo przebiegły przeciwnik, jakim jest egzamin wstępny na SGH, określany oficjalnie jako sprawdzian kwalifikacyjny na studia magisterskie.
Egzamin wstępny na SGH – najważniejsze informacje
Rekrutacja na SGH ma dwa podstawowe tryby: tryb dla kandydatów spoza SGH oraz tryb dla absolwentów studiów licencjackich w SGH. W drugim przypadku podstawą kwalifikacji na studia jest średnia ocen w SGH, natomiast pierwszy tryb to właśnie wspomniany sprawdzian kwalifikacyjny. Tak więc egzamin wstępny na SGH muszą pisać wszyscy kandydaci, którzy nie ukończyli studiów licencjackich w SGH. Co więcej, także wielu studentów SGH musi podchodzić do egzaminu z powodu zbyt niskiej średniej lub przerwy w studiowaniu – rekrutować ze średniej można się tylko raz i tylko bezpośrednio po ukończeniu studiów licencjackich. Coraz więcej osób wybiera rekrutację przez sprawdzian również z własnej woli, mimo iż osiągnęli wystarczająco wysoką średnią ocen. Dzieje się tak ze względu na korzystniejsze przeliczniki punktowe obowiązujące w rekrutacji dla osób przystępujących do egzaminu wstępnego – prościej jest później zapisywać się na przedmioty oraz wybierać konkretnych wykładowców.
Harmonogram rekrutacji na studia magisterskie SGH
Harmonogram rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 został już opublikowany! Najważniejsze terminy, o których musimy pamiętać to:
- 7-21 czerwca – czas na rejestrację w Internetowym systemie rekrutacyjnym;
- 29 i 30 czerwca – dni przeprowadzenia sprawdzianu kwalifikacyjnego na studia magisterskie (II tury);
- 12 lipca – ogłoszenie wyników sprawdzianu kwalifikacyjnego na studia magisterskie;
- 9-12 sierpnia – czas na składanie dokumentów dla zakwalifikowanych kandydatów;
Sam proces rejestracji jest bardzo prosty – należy założyć konto, wypełnić podstawowe informacje na swój temat, wgrać zdjęcie, wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł i gotowe – jesteśmy oficjalnie kandydatami na studia magisterskie w SGH 🙂 Innym ważnym etapem rejestracji jest wybór kierunku. W systemie należy uszeregować kierunki, na które aplikujemy, poczynając od najbardziej preferowanego. Jeśli nie zdobędziemy wystarczającej liczby punktów, aby dostać się na kierunek nr 1 to system automatycznie będzie rozpatrywał naszą kandydaturę na kierunek nr 2 itd. Oczywiście można także wybrać tylko jeden kierunek, ale wiąże się to z większym ryzykiem niedostania się na studia. Tak więc, jeśli komuś zależy na tym, aby po prostu dostać się na SGH, a sprawę kierunku traktuje jako drugorzędną, najlepiej zaznaczyć jak najwięcej kierunków 🙂
I ostatni, oczywisty wymóg: zgodnie z systemem bolońskim, żeby zostać studentem studiów magisterskich trzeba mieć ukończone przynajmniej studia pierwszego stopnia (lub inne studia magisterskie). Do egzaminu mogą podchodzić więc albo studenci ostatniego roku studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich albo ich absolwenci.
Organizacja egzaminu na studia magisterskie SGH
Egzamin odbywa się co roku w ostatnich dniach czerwca. Z tej okazji budynek SGH jest zamknięty dla osób trzecich i aby dostać się do środka trzeba mieć wydrukowaną specjalną kartę wstępu. Od tego roku formuła egzaminu wstępnego ponownie uległa zmianie. Sprawdzian kwalifikacyjny podzielony jest na 2 moduły:
- Moduł językowo-ogólny składający się z 20 pytań z ekonomii o wartości 2 punktów każde i 10 pytań z wybranego języka obcego (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, hiszpański) o wartości 1 punktu każde – piszą go wszyscy kandydaci, czas trwania: 60 minut.
oraz zależny od kierunku:
- Moduł ilościowy – 25 pytań o wartości 2 punktów każde, z takich obszarów jak: matematyka, statystyka i ekonometria – dla kandydatów rekrutujących się na następujące kierunki w SGH: analiza danych – big data, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne i ekonomia, czas trwania: 75 minut;
- Moduł jakościowy – 25 pytań o wartości 2 punktów każde z następujących obszarów: finanse, zarządzanie i marketing, integracja europejska – dla kandydatów rekrutujących się na pozostałe kierunki, inne niż wskazane przy module ilościowym, czas trwania: 50 minut.
Tak więc na każdego z kandydatów czeka do napisania sprawdzian składający się z dwóch części – każda zawiera 25-30 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Z egzaminu łącznie można uzyskać 100 punktów, po 50 punktów z każdego modułu. Na wyniki egzaminu czeka się zwykle około tygodnia. Są one publikowane na oficjalnej stronie uczelni. Sprawdź, jak wygląda przykładowy arkusz egzaminu TUTAJ
Napisaliśmy powyżej jak wygląda egzamin wstępny na SGH. Pytanie znacznie trudniejsze brzmi:
…jak go dobrze napisać?
Nie ma co ukrywać, że egzamin jest trudny. Osiągnięcie 60 punktów na 100 możliwych do zdobycia może wydawać się niskim wynikiem (tyle mniej więcej powinno wystarczyć by dostać się na studia), natomiast świadczy to przede wszystkim o poziomie trudności egzaminu. Sprawdzian kwalifikacyjny dotyczy bardzo szerokiego zakresu materiału i właściwie nigdzie nie można znaleźć kompletnej bazy pytań z lat ubiegłych. Z kolei rekomendowana literatura zawiera aż kilkanaście pozycji, których przeczytanie wcale nie gwarantuje osiągnięcia pozytywnego rezultatu.
Co można zatem zrobić, aby dostać się na SGH?
Na to pytanie będziemy starali się odpowiedzieć w kolejnych artykułach z praktycznymi wskazówkami, dlatego zachęcamy do polubienia i śledzenia naszego bloga oraz fanpage’a. W międzyczasie zapraszamy również do zakładki poświęconej naszym przygotowaniom do egzaminu
Grupa odnośnie rekrutacji
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do studenckiej grupy dotyczącej rekrutacji: