[AKTUALIZACJA 2024]
Moduł językowo-ogólny to podstawowa część egzaminu wstępnego na studia magisterskie w SGH, za którą można zdobyć 50% punktów. Piszą go wszyscy kandydaci, którym marzy się rekrutacja na SGH, niezależnie czy aplikują na FIR, MIESI, E-biznes czy Big-Data. Dlatego niezwykle ważne w skutecznych przygotowaniach do egzaminu jest opanowanie materiału wspólnego dla wszystkich.
(Jeśli wciąż nie wiesz, jak wygląda struktura i organizacja egzaminu wstępnego na SGH – zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat)
Moduł językowo-ogólny ma dwie zasadnicze części:
- 20 pytań z ekonomii (10 pytań – mikroekonomia, 10 pytań – makroekonomia);
- 10 pytań z języka obcego;
W tym artykule skupimy się na pytaniach z mikro- i makroekonomii. Co prawda zmiana formuły sprawdzianu kwalifikacyjnego w 2019 r. spowodowała, że udział pytań z ekonomii zmniejszył się, lecz w żadnym wypadku nie oznacza to, że można sobie odpuścić naukę ekonomii. Jest tak z kilku powodów:
- ekonomia to nadal najważniejszy składnik całego egzaminu (40% punktów),
- zakres pytań z ekonomii jest najbardziej przewidywalny,
- ekonomii nie da się nauczyć na pamięć (a więc dobre zrozumienie materiału pozwoli nam zdobyć punkty, nawet gdy pamięć zawiedzie),
- znajomość teorii ekonomii bardzo ułatwia dalsze studia w SGH (z uwagi na konieczność zaliczenia różnych obowiązkowych przedmiotów ekonomicznych).
I tu rodzi się więc pytanie: jak dobrze nauczyć się ekonomii (szczególnie tej, której wymaga moduł językowo-ogólny)?
Nie ma co ukrywać, że materiał z ekonomii wymagany na sprawdzianie kwalifikacyjnym na SGH jest obszerny. Zarówno pytania z mikroekonomii jak i makroekonomii wymagają dogłębnego zrozumienia konstrukcji modeli ekonomicznych, wykonywania obliczeń z wykorzystaniem rachunku różniczkowego i całkowego, umiejętności szybkiego odczytywania danych z wykresów czy też znajomości kontekstu historycznego teorii. To wszystko sprawia, że nawet najbardziej zmotywowani do nauki po otwarciu 1000-stronnicowego podręcznika szybko popadają w marazm. Niska okazuje się też być przydatność hasłowych prezentacji czy materiałów z wykładów, które gdzieś w odmętach dysku twardego czy na regale z książkami mogą mieć Ci kandydaci, którzy mieli na studiach licencjackich podstawy ekonomii.
Co można więc zrobić by dobrze przygotować się na moduł językowo-ogólny?
Na pewno nie popadać w panikę i systematycznie rozłożyć przygotowania (ale to już słyszeliście pewnie tysiąc razy :D). A oprócz tego zastosować się do tych pięciu wskazówek:
1. Opanuj podstawowe operacje matematyczne
Choć taka rada dla osób z prawie wyższym wykształceniem może wydawać się absurdalna, a dla niektórych nawet obraźliwa, to jednak smutna prawda jest taka, że studenci mają problem z matematyką. Część osób oczywiście nie miała kontaktu z królową nauk już od szkoły średniej i najzwyczajniej nie pamięta, jak znaleźć współrzędne wierzchołka funkcji kwadratowej. Jest także duża grupa studentów, która pomimo zdania nawet kilkunastu przedmiotów matematycznych nie radzi sobie z wykorzystaniem operacji matematycznych w praktyce. Przyczyn tego problemu jest wiele, a ich analiza mogłaby być tematem niejednej publikacji naukowej.
Faktem jest, że choć ekonomia jest nauką społeczną to, aby zrozumieć jej podstawy niezbędne jest wykorzystanie matematyki, a konkretnie funkcji. To właśnie obliczanie pochodnych i całek pozwala nam praktycznie w każdym zadaniu optymalizacyjnym otrzymać poprawny wynik. I choć niektórzy na sam widok takiej funkcji w zadaniu egzaminacyjnym: od razu się poddają, to jednak każdy, niezależnie od zdolności matematycznych, może sobie z nią poradzić, jeśli zostanie mu to odpowiednio przedstawione.
2. Zrozum, jak działają modele
Gospodarka to niezwykle skomplikowany mechanizm, który nieustannie się zmienia, w wyniku nawet najprostszych decyzji podejmowanych przez każdego z nas. Aby z tego wszystkiego otrzymać jakieś sensowne wnioski, niezbędne są uproszczenia. Do tego właśnie służą modele ekonomiczne. Jesteśmy w pełni świadomi, że przy pierwszym kontakcie model Solowa, IS-LM-BP czy Ramseya-Cassa-Koopmansa nie wyglądają zachęcająco, ale to właśnie te i inne modele pozwalają nam znaleźć zależności między różnymi procesami gospodarczymi, które nie zawsze otrzymamy intuicyjnie. Z kolei te zależności to idealny materiał na pytania do egzaminu (właśnie, jeśli chodzi o moduł językowo-ogólny) 🙂
Najważniejsze to znaleźć właściwy sposób na naukę modeli. My trzymamy się następującej kolejności nauki: założenia -> równowaga -> wykres. I tu dochodzimy do trzeciej wskazówki…
3. Zaprzyjaźnij się z wykresami
Wykresy, podobnie jak modele ekonomiczne, powstały po to, aby nam ułatwiać życie, a nie utrudniać (wiemy, że na początku wydaje się, że jest odwrotnie 🙂 ). Dzięki interpretacji graficznej to, co można opisać na kilku stronach tekstu, jesteśmy w stanie przedstawić za pomocą dwóch kresek. Oczywiście trzeba wiedzieć co i dlaczego jest na osiach układu współrzędnych i rozumieć dlaczego i kiedy dana krzywa się przesuwa. Jednak jak już opanujemy tę umiejętność to poprawne odpowiedzi na wiele, pozornie skomplikowanych pytań, znajdą się same.
4. Ucz się na przykładach
Chemicy, fizycy czy biolodzy lubią podkreślać, że wiele zjawisk badanych przez ich nauki ma miejsce wokół nas. Podobnie jest z procesami ekonomicznymi. Oprócz tego, że wbrew pozorom codziennie podejmujemy decyzje optymalizacyjne, to w porównaniu do nauk przyrodniczych, znacznie więcej czasu poświęcamy na ich analizę. Jaki z tego wniosek? Życie stale dostarcza nam ilustracji problemów ekonomicznych, które musimy zrozumieć żeby zdać egzamin wstępny i dostać się na SGH. Jednocześnie dzięki przykładom język ekonomiczny nagle staje się jasny i zrozumiały. Znacznie prościej jest powiedzieć, że fabryka mebli może ograniczyć zatrudnienie i produkować tyle samo dzięki nowym maszynom aniżeli wyobrazić sobie zjawisko rosnącej krańcowej stopy technicznej substytucji kapitału pracą. Kluczem do zrozumienia wielu problemów ekonomicznych jest znalezienie trafnych przykładów z życia codziennego. Warto ich szukać podczas nauki do egzaminu, robienia zakupów czy lektury portali informacyjnych. Jeszcze prostsze jest ich znalezienie podczas dyskusji w grupie innych kandydatów na studia w SGH i doświadczonego prowadzącego.
5. Rozwiązuj testy
Ostatecznym celem każdego kandydata jest skuteczna rekrutacja na SGH. Nawet setki godzin spędzone na nauce ekonomii nie będą efektywne, jeśli nie nauczymy się rozwiązywać pytań. Pomyślne zdanie egzaminu wstępnego w takiej formie jak sprawdzian kwalifikacyjny na studia magisterskie wymaga właściwego połączenia opanowania materiału ze specyficzną umiejętnością rozwiązywania testów. Do tego niezbędna jest systematyczna praktyka. Z pozoru o pytania ekonomiczne nie jest trudno: na rynku dostępnych jest wiele podręczników, zbiorów zadań z ekonomii i innych publikacji. Jednakże każdy egzamin ma swoją niepowtarzalną specyfikę i oswojenie się z nią daje znacznie lepsze rezultaty niż bazowanie tylko na biernej lekturze. Dlatego warto zapewnić sobie dostęp do obszernej bazy pytań testowych, dzięki którym na bieżąco można monitorować postępy w przygotowaniach i nauczyć się radzić sobie z pytaniami takimi jak na egzaminie.
Nauka ekonomii nie musi być drogą przez mękę, jeśli zastosujemy się do przedstawionych wskazówek. To właśnie na tych zasadach opiera się kurs przygotowawczy do sprawdzianu kwalifikacyjnego na studia magisterskie w SGH organizowany przez EduFactory. Wieloletnie doświadczenie w nauczaniu ekonomii pozwoliło nam zidentyfikować najważniejsze problemy w nauce kandydatów i opracować najskuteczniejszy system przygotowań, z którego korzystają kolejne roczniki. Ponieważ kluczowa jest systematyczność i odpowiednie rozplanowanie czasowe, warto już teraz zadbać o udaną rekrutację na SGH i rozpocząć wspólne przygotowania.
Warto także śledzić naszego bloga i polubić fanpage EduFactory, by wkrótce poznać nasze kolejne wskazówki jak dobrze napisać moduł językowo-ogólny, moduł ilościowy, moduł jakościowy czy test z języka obcego.
Sprawdź także nasze inne artykuły o rekrutacji na studia magisterskie SGH:
- Studia magisterskie SGH – Niezbędnik Kandydata
- Jak dostać się na studia magisterskie SGH?
- 5 sposobów na skuteczną naukę ekonomii
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu językowo ogólnego 1/5 – funkcja Cobba-Douglasa
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu językowo ogólnego 2/5 – próg rentowności
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu językowo ogólnego 3/5 – dylemat więźnia
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu językowo ogólnego 4/5 – operacje na PKB
- Sprawdzian wiedzy o gospodarce – najważniejsze zagadnienia modułu językowo ogólnego 5/5 – mnożnik keynesowski
Grupa odnośnie rekrutacji
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do studenckiej grupy dotyczącej rekrutacji: