[AKTUALIZACJA – REKRUTACJA 2024]
Rekrutacja na SGH nie jest prosta, oprócz zdania matur uczestnicy muszą podejść do egzaminu wstępnego pod nazwą Test z wiedzy o przedsiębiorczości. W tym artykule omówimy dokładnie jego specyfikę wraz z pozostałymi informacjami, które warto znać aplikując na tę uczelnię. Rekrutacja na studia licencjackie na SGH składa się z kilku etapów – dlatego właśnie przygotowaliśmy niezbędnik kandydata.
Progi na studia licencjackie SGH
Liczba punktów niezbędnych do zdobycia by znaleźć się na liście przyjętych na studia licencjackie w pierwszej turze w ostatnich latach kształtuje się następująco:
- 2023 – 306 pkt (w pierwszym rankingu 316 pkt);
- 2022 – 319 pkt (w pierwszym rankingu 328 pkt);
- 2021 – 251 pkt (bez testu WOP);
- 2020 – 255 pkt (bez testu WOP);
- 2019 – 319 pkt;
- 2018 – 307 pkt;
- 2017 – 260 pkt;
- 2016 – 247 pkt;
- 2015 – 249 pkt;
- 2014 – 247 pkt.
Widocznie zauważalna jest tendencja wzrostowa, jednak należy pamiętać, że miarodajne są wyłącznie wartości na rok 2019 i 2018. Wtedy uczelnia dołączyła dodatkowy wymóg rekrutacyjny poszerzający maksymalną liczbę punktów do z 333 do 433. Jednakże na przykładzie tych dwóch lat widać wzrost progu, ta sama tendencja była widoczna w latach jeszcze sprzed Testu. Prowadzi to do wniosku, że konkurencja w procesie kandydowania do SGH jest bardzo silna. Każdy punkt jest na wagę złota.
Punkty rekrutacyjne na studia licencjackie SGH
1. Część maturalna (333 pkt)
Każdy kandydat nieposiadający tytułu olimpijskiego zwalniającego z któregoś z przedmiotu musi obowiązkowo podejść do 3 matur, w tym 1 z języka obcego.
- Jako pierwszy przedmiot najczęściej wybierana jest matematyka, ale nieliczne osoby aplikują również z wynikiem z fizyki – oba przedmioty zdawać należy na poziomie rozszerzonym. Do zdobycia jest 100 pkt.
- Drugim przedmiotem mogą być: geografia, WOS, historia, fizyka lub informatyka (wszystkie również na poziomie rozszerzonym) – tutaj ponownie kandydat może uzyskać do 100 pkt. Warto dodać, że w przypadku zdawania matury międzynarodowej można również wybrać jako ten przedmiot ekonomię.
- Nie inaczej ma się sprawa z pierwszym językiem obcym (najczęściej j. angielski) – tutaj również czeka do zdobycia 100 pkt proporcjonalnie do wyniku z matury
Skąd pozostałe 33 pkt? Kandydaci mogą wykorzystać swój wynik w postępowaniu rekrutacyjnym z drugiej matury z języka obcego. Nie jest to obligatoryjne, jednak warto z tej opcji skorzystać – każdy punkt przecież się liczy. Do zdobycia są 33 pkt (⅓ punktów zdobytych na maturze). Najczęściej wybieranymi są niemiecki lub francuski, należy jednak pamiętać, że zdawanie drugiego przedmiotu obcego na maturze nie jest obowiązkowe.
2. Część egzaminu wstępnego (100 pkt)
Wreszcie kandydaci podchodzą do Testu z wiedzy o przedsiębiorczości. Termin przypada zazwyczaj w połowie lipca. Test składa się z 30 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności pogrupowanych w kategorie punktowe. Za każde pytanie zdobyć można 2, 4 lub 6 punktów rekrutacyjnych.
Czego można spodziewać się na Teście? Mimo zakresu tematycznego zawężonego do pięciu kategorii, poprzednie dwie edycje pokazały, że zasadniczo każde zagadnienie zakrawające na mikroekonomię, makroekonomię, finanse, zarządzanie czy marketing może być inspiracją do ułożenia pytania egzaminacyjnego. Od podchodzących do Testu wymagana jest także znajomość bieżących wydarzeń z polskiej i światowej gospodarki oraz personaliów ministrów czy szefów międzynarodowych instytucji ekonomicznych.
Egzamin składa się zarówno z pytań teoretycznych, jak i obliczeniowych.
Czy przygotowywać się do Testu na studia licencjackie SGH?
Współpracujemy od prawie 10 lat z uczniami szkół średnich zauważamy. Dostrzegamy, że niestety nie zawsze szkoła jest w stanie odpowiednio zasugerować priorytety w nauce indywidualnie dopasowane do każdego ucznia. Przedmioty takie jak matematyka, WOS, czy angielski towarzyszom licealistom od samych początków ich edukacji, siłą rzeczy to na nich skupia się większość kandydatów, o egzaminie wstępnym przypominając sobie niejako na ostatnią chwilę. Jest to duży błąd!
Warto to jeszcze raz podkreślić: waga Testu z wiedzy o przedsiębiorczości jest taka sama jak matury z matematyki!
Co szczególnie istotne – zajęcia z podstaw przedsiębiorczości swoim wymiarem godzinowym często nie umożliwiają należytego przygotowania ucznia. Pewność dostania się na SGH wymaga zawalczenia o wynik z Testu przekraczający 90 pkt i to właśnie ten cel, który z naszymi uczniami staramy się osiągać.
Jak przygotować się do testu wstępnego na studia licencjackie SGH?
Jako grono ekspertów, absolwentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przygotowaliśmy kompletny kurs, który ma na celu zapewnić pomyślną rekrutację. Nauka bazuje na bezpośrednim kontakcie Ucznia z Mentorem oraz pracy z materiałami pokrywającymi wszystkie zagadnienia wymagane na Teście. Nasze pomoce naukowe mają na celu ułatwić zdobywanie wiedzy, a następnie jej weryfikowanie. Każdy uczeń otrzymuje dostęp do:
- Kilkudziesięciu prezentacji multimedialnych,
- Dziesiątek kartkówek, testów, sprawdzianów, schematów,
- Platformy online z prawie tysiącem przykładowych pytań egzaminacyjnych opatrzonych komentarzem eksperta,
- Symulację przebiegu Testu z wiedzy o przedsiębiorczości w warunkach kontrolowanej samodzielności,
- Możliwości kontaktu z Mentorami aż do dnia Testu.
Tryby nauki
Zdając sobie sprawę ze zróżnicowania grafiku dzisiejszej młodzieży oraz różnych preferencji dotyczących czasu nauki, przygotowaliśmy 3 tryby nauki. Ostatni z nich to rekomendowany przez nas pakiet łączony. To właśnie on zapewnił ponad 90% uczestnikom tego kursu pomyślny przebieg rekrutacji.
- Zajęcia stacjonarne odbywające się w dogodnej lokalizacji (Plac Politechniki) w Warszawie:
- Wiele terminów możliwych do wyboru (weekendy oraz dni powszednie);
- Komfortowe warunki, lokalizacja w samym centrum;
- Interaktywny wykład oraz ćwiczenia praktyczne;
- Próbny Test z wiedzy o przedsiębiorczości;
- Przez cały czas dostęp do bufetu kawowego.
- Kurs e-learningowy (on-line)
- Kursant zostaje przypisany do dwóch Mentorów, którzy poprowadzą jego naukę przez okres najbliższych miesięcy, aż do dnia Testu;
- Kursant regularnie otrzymuje zestawy poleceń oraz materiału do przyswojenia, który później weryfikowany jest testami kontrolnymi;
- Możliwość całodobowej konsultacji z Mentorami;
- Tryb nauki całkowicie dostosowany do obecnej wiedzy i oczekiwań Ucznia;
- Możliwość rozpoczęcia nauki w dowolnym momencie.
- KURS KOMPLEKSOWY: e-learning + stacjonarny
Kurs kompleksowy to rekomendowany przez nas tryb nauki polegający na kilkumiesięcznej nauce online wraz z uczestnictwem w zajęciach stacjonarnych niedługo przed testem. Dzięki temu kursant oprócz możliwości należytego przygotowania się ma zarówno czas jak i okazję do powtórki i ustrukturyzowania wiedzy.
W ramach kursu kompleksowego oferujemy również pomoc w procesie rekrutacji, wyboru przedmiotów i wykładowców na Uczelni. Dajemy również dostęp do infografik dotyczących poszczególnych kierunków studiów, Studenckich Kół Naukowych oraz wyjazdów integracyjnych, tzw. zerówek. Wszystko po to, by możliwie ułatwić pierwsze kroki na uczelni.
Grupa odnośnie rekrutacji
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do studenckiej grupy dotyczącej rekrutacji: