Studenci studiów magisterskich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oprócz obrony pracy dyplomowej muszą również podejść do egzaminu kierunkowego. Jego forma w ciągu ostatnich lat ulegała licznym zmianom, przyjmując m.in. formy testu ABCDE czy też wypowiedzi pisemnej. Obecnie jednak sprawdzenie wiedzy odbywa się poprzez odpowiedź na dwa pytania spośród puli stu, które obejmują przekrojowo zagadnienia z realizowanego kierunku. Oprócz tego na obronie zadawane jest jedno pytanie sformułowane przez recenzenta, dotyczące przygotowanej pracy. Magisterski egzamin dyplomowy SGH może rodzić wiele wątpliwości, ale z naszą pomocą bez trudu ukończysz studia!
W tym artykule przedstawimy główne informacje odnośnie do listy pytań, sposobu formułowania odpowiedzi oraz optymalnej metody nauki!
Konstrukcja listy pytań
Pytania na liście nie są pogrupowane w żadne dające się w łatwy sposób wyróżnić kategorie. Niektóre z nich wzajemnie do siebie nawiązują, np. pytanie po pytaniu poruszając podobne zagadnienie, czasem jednak ich kolejność ma charakter losowy. Niestety utrudnia to przygotowanie samodzielnej, skutecznej powtórki materiału.
Podczas przygotowywania materiałów zadbaliśmy jednak, by w możliwie dużym stopniu ułatwić kursantowi przyswojenie wszystkich niezbędnych zagadnień. Znajduje to swoje odzwierciedlenie chociażby w weekendowym kursie omawiającym pytania z Finansów i Rachunkowości. Pierwszy dzień poświęcamy na pytania związane z rachunkowością, drugi dedykowany jest finansom.
Magisterski egzamin dyplomowy SGH: Typy pytań w zestawieniu
Większość pytań na liście zaczyna się od charakterystycznych operatorów „Omów” czy też „Scharakteryzuj”, po których pada konkretne zagadnienie, jakie należy omówić. Mimo iż niejednokrotnie temat jest postawiony dość szeroko, to bez większych problemów interpretacyjnych wiadomo, jakie zagadnienia należy poruszyć podczas odpowiedzi. Przykład „Omów proces tworzenia i sprzedaży produktu ubezpieczeniowego” (FIR), „Scharakteryzuj model biznesu animatora społeczności” (e-biznes)
Inne będą miały charakter pozwalający na większą swobodę, chociażby: „Jakie znasz strategie polityki pieniężnej”. W tym przypadku należy wymieniać je wraz z omówieniem do momentu, w którym uznamy (lub egzaminator uzna), że wyczerpaliśmy temat.
W sporej ilości „pytań” pada wyłącznie nazwa zagadnienia, a student musi samemu określić, jakie jego obszary wymagają omówienia w pierwszej kolejności: „Matryca nadzoru IT Weilla i Ross – budowa i zastosowanie” (e-biznes), „Mechanizmy aukcji i przetargów – optymalne strategie” (menedżerski), „Zasoby naturalne i choroba holenderska” (MIESI).
Najwięcej problemu mogą jednak sprawić pytania niestandardowe, w których jesteśmy proszeni o podanie przykładu, wykonanie prostego schematu lub też zilustrowanie zagadnienia graficznie. Dwa przykłady takich pytań to:
„Wykorzystując koncepcję oczekiwanej użyteczności, proszę opisać podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka (dla różnych stosunków do ryzyka). Proszę wykorzystać drzewa decyzyjne.” (FIR)
„Wykorzystując izokwanty i linie jednakowego kosztu proszę omówić wybór techniki produkcji przez przedsiębiorstwo.”(FIR)
W zestawieniu znajdziemy zarówno pytania dość proste, które nie powinny sprawiać problemów nawet studentom na etapie licencjatu, inne z kolei znacząco wyróżniają się stopniem skomplikowania.
Należy również pamiętać, że egzaminatorzy mają w zwyczaju zadawanie pytań dodatkowych, które, choć powinny bezpośrednio dotyczyć zadawanego pytania, często są pewnym zaskoczeniem i sprawiają trudności. Nasze opracowanie materiału do obrony zawiera po dwa pytania dodatkowe, do każdego pytania głównego. Listę tę aktualizujemy po każdej turze obron na podstawie relacji od naszych kursantów.
Magisterski egzamin dyplomowy SGH: Nasza oferta
Zespół EduFactory przygotował opracowania następujących kierunków:
– Finanse i rachunkowość;
– Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne;
– Menedżerski;
– Zarządzanie;
– E-biznes.
Każde z opracowań zawiera dokładne omówienie ogółu pytań egzaminacyjnych, zawierające wszystkie niezbędne do poruszenia podczas odpowiedzi, informacje. Zestaw pytań dodatkowych pozwoli również przygotować się na „cięższy” przebieg obrony, kiedy egzaminator będzie oczekiwał odpowiedzi wykraczającej poza literalne brzmienie pytania.
Dodatkowo każdy uczestnik kursu lub osoba kupująca opracowanie pytań otrzymuje dostęp do merytorycznej skrzynki mailowej. Przez cały czas, jaki pozostał do obrony można adresować na nią wszelkie pytania związane z zagadnieniami z obrony. Możliwość utrzymywania stałego kontaktu z opiekunem merytorycznym pozwala na bieżąco rozwiewać wszelkie wątpliwości w procesie nauki.
Podsumowanie: magisterski egzamin dyplomowy SGH
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu konstrukcja listy pytań egzaminacyjnych nie będzie skrywała przed Wami tajemnic. Mimo iż obrona to stresujące wydarzenie, a konieczność dokładnego opanowania całego zakresu wiedzy jest niemałym wyzwaniem – co roku pomagamy setkom osób przygotować się do odpowiedzi w sposób, który pozwoli zdobyć upragniony tytuł magistra!