Zapraszamy do lektury artykułu, w którym drobiazgowo wszystkie wątpliwości, z którymi może się wiązać rekrutacja na SGH! Jeśli myślisz o rozpoczęciu studiów właśnie na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie to ten artykuł jest dla Ciebie.
Rekrutacja na SGH – praktyczne porady, test z wiedzy o przedsiębiorczości
Studia ekonomiczne od lat cieszą się dużą popularnością. Wynika to z dużego statusu społecznego przypisywanego zawodom z zakresu finansów czy bankowości oraz atrakcyjnych zarobków, już po ukończeniu studiów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się studia na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, uczelnia rokrocznie zajmuje pierwsze miejsce spośród polskich placówek publicznych w rankingach wynagrodzeń. Tak duży napływ kandydatów powoduje, że progi kwalifikacyjne utrzymują się na wysokich poziomach, jednak od roku maturzyści oprócz opanowania przedmiotów profilowych muszą wykazać się również wiedzą z zakresu przedsiębiorczości. Nowy wymóg rekrutacyjny, jakim jest test z wiedzy o przedsiębiorczości budzi wiele wątpliwości, w tym artykule przekażemy szereg praktycznych wskazówek oraz przydatnych w kandydowaniu na SGH informacji.
Ilość punktów, które możesz zdobyć w ramach procedury kwalifikacyjnej to maksymalnie 433 punkty, z czego do 333 punktów z przedmiotów maturalnych oraz do 100 punktów właśnie z testu kwalifikacyjnego z wiedzy o przedsiębiorczości (test obowiązuje tylko na studia stacjonarne w języku polskim).
W ramach postępowania kwalifikacyjnego możesz zgłosić wyniki z czterech kategorii przedmiotów – przy czym w obrębie jednej kategorii możesz wybrać tylko jeden przedmiot i nie możesz zgłosić dwukrotnie wyniku z jednego przedmiotu (niezależnie od jego poziomu). Brak wyniku z danej kategorii przedmiotu nie dyskwalifikuje Cię z udziału w rekrutacji na studia w SGH – po prostu nie otrzymujesz punktów kwalifikacyjnych w danej kategorii.
Wobec tego możliwa do zdobycia z przedmiotów maturalnych punktacja rysuje się następująco:
Przedmiot I:
matematyka albo fizyka pisemny rozszerzony
1% = 1 pkt, max. 100 pkt;
Przedmiot II:
fizyka, informatyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie albo ekonomia (matura międzynarodowa) pisemny rozszerzony
1% = 1 pkt, max. 100 pkt;
Język obcy I:
angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański albo włoski pisemny rozszerzony
1% = 1 pkt, max. 100 pkt;
Język obcy II:
angielski lub niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, włoski pisemny podstawowy lub pisemny rozszerzony. Punkty przeliczne na poziomie podstawowym lub rozszerzonym:
1% = 1/3 pkt, max. 33 pkt;
Rekrutacja na SGH a test kwalifikacyjny (Obowiązujący osoby rekrutujące się zgodnie ze standardowym trybem)
Jeżeli ubiegasz się o przyjęcie na studia stacjonarne w języku polskim zobowiązany jesteś do napisania testu z wiedzy o przedsiębiorczości. Z testu możesz otrzymać maksymalnie 100 pkt w ramach pytań o zróżnicowanym poziomie trudności. W zeszłym roku test składał się z: 5 pytań po 6 punktów, 10 pytań po 4 punkty oraz 15 pytań po 2 punkty. Test sprawdzał wiedzę na tematy marketingu, zarządzania i finansów oraz podstawy ekonomii z podziałem na mikroekonomię i makroekonomię.
Nie warto bagatelizować wyniku, który otrzymasz z testu z wiedzy o przedsiębiorczości! Przygotowania do matury trwają przez wszystkie lata szkoły średniej i owszem, brak dobrego wyniku z matematyki czy języka angielskiego może znacząco utrudnić dostanie się na wymarzoną uczelnię, jednak nie inaczej wygląda sprawa z egzaminem z przedsiębiorczości! Wiele osób wychodzi z założenia, że skupi się na przedmiotach rozszerzonych, a zagadnienia ekonomiczne opanuje na parę tygodni przed przystąpieniem do testu. I właśnie takie nastawienie jest prostą drogą do otrzymania nie więcej niż 60-70 pkt tym samym pozostania w tyle na liście rankingowej. Jak wiadomo – w klasie maturalnej czasu brakuje dosłownie na wszystko – naukę, sen, życie towarzyskie. Należy sobie zatem odpowiedź na pytanie – gdzie dodatkowa godzina nauki przyniesie najlepszy efekt w postaci dodatkowych punktów w procesie rekrutacyjnym. Gwarantujemy, że dużo łatwiej poprawić wynik z testu SGH z 70 pkt na 80 pkt niż te dodatkowe 10 pkt procentowych zdobyć np. z geografii rozszerzonej!
Rekrutacja na SGH: Jak przygotować się do testu z wiedzy o przedsiębiorczości?
Podstawą jest opanowanie wiedzy zawartej w literaturze zalecanej przez uczelnię oraz aktualności gospodarczych. Na stronie Szkoły Głównej Handlowej czytamy, że zadania wchodzące w skład testu pokrywają 5 działów:
- Psychologiczne i socjologiczne uwarunkowania przedsiębiorczości;
- Makrouwarunkowania przedsiębiorczości;
- Przedsiębiorczość w rodzinie;
- Zachowania przedsiębiorcze w przedsiębiorstwie;
- Zachowania przedsiębiorcze na rzecz otoczenia.
Wadą samodzielnej nauki z podręczników jest niestety trudność w selekcji najważniejszych treści, brak materiałów umożliwiających jej odpowiednie usystematyzowanie oraz powtórzenie, jak również często niewystarczająca pomoc ze strony nauczyciela podstaw przedsiębiorczości w szkole średniej.
Kurs EduFactory rozwiązuje wszystkie te problemy, będąc jednocześnie największą ogólnopolską inicjatywą przygotowującą licealistów i uczniów techników do aplikowania na SGH.
W ramach naszych zajęć otrzymujesz:
- Zestaw 15 tematycznych modułów, w skład których wchodzą prezentacje multimedialne, kartkówki, karty pracy czy zadania domowe – wszystkie formy sprawdzania wiedzy są na bieżąco weryfikowane
- Bieżącą pomoc Mentorów – każdemu uczniowi na czas przygotowań przydzielamy dwóch laureatów Olimpiad Ekonomicznych – studentów lub absolwentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z kilkuletnim doświadczeniem dydaktycznym. Nasi podopieczni mogą zadawać dowolną liczbę pytań, na które otrzymują odpowiedź na dedykowanej, indywidualnej grupie naukowej
- Platforma z testami – masz już opanowaną całą wiedzę i chcesz ją sprawdzić? Przygotowaliśmy dla Ciebie 1000 pytań uszeregowanych w 30-pytaniowe testy, symulujące test z wiedzy o przedsiębiorczości. Każde pytanie opatrzyliśmy komentarzem eksperta, który wyjaśnia, dlaczego podana odpowiedź jest prawidłowa.
Przygotowania możesz rozpocząć już teraz – zapisy na kurs ruszyły! Po więcej informacji zapraszamy na zakładkę dedykowaną egzaminowi wstępnemu na studia licencjackie SGH! Tam dowiesz się więcej odnośnie naszych przygotowań oraz wybierzesz najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom tryb nauki. Dzięki naszej pomocy rekrutacja na SGH będzie tylko formalnością!