Oczywiście jest to statystyka oględna – uzależniona od liczby kandydatów w danym roku oraz limitu przyjęć, na jaki zdecyduje się uczelnia. Nie zmienia to jednak faktu, że orientacyjnie jedynie co czwarta osoba, która złoży podanie rekrutacyjne na studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zrobi to pomyślnie. Jaki jest powód tego, że rekrutacja na SGH jest tak trudna?
Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi: ponieważ będą mieli za mało punktów.
Jednakże w tym oczywistym stwierdzeniu kryje się wiele przydatnych informacji dla ucznia szkoły średniej myślącego o wyborze kierunku ekonomicznego. Zacznijmy od tego, ile punktów w ogóle jest możliwych do uzyskania? Jest to liczba 433, która rozkłada się na:
- 100 pkt z pierwszego przedmiotu maturalnego (najczęściej matematyka);
- 100 pkt z drugiego przedmiotu maturalnego (najczęściej geografia);
- 100 pkt z pierwszego języka obcego nowożytnego (najczęściej j. angielski);
- 33 pkt z drugiego języka obcego nowożytnego (najczęściej j. francuski lub j. niemiecki);
- 100 pkt z Testu z wiedzy o przedsiębiorczości (egzamin wstępny).
Co można zrobić by poprawić swój łączny wynik rekrutacyjny?
- Podejść do dodatkowego języka obcego – prawda jest jednak taka, że wiele osób, dość realistycznie, nie decyduje się na to rozwiązanie. Punkty zdobyte np. z matury z języka francuskiego dzielone są przez 3, czyli przykładowo zdobywając 60% otrzymujemy zaledwie 20 dodatkowych punktów. Całkiem inną sprawą jest konieczność podchodzenia do dodatkowego języka obcego od razu w wariancie rozszerzonym, a zdobycie 30% (zaliczenie) np. z niemieckiego nie dla każdego okaże się łatwym wyzwaniem.
- Napisać lepiej matematykę, geografię (lub inne) oraz język angielski. W swoim liceum na pewno jesteś członkiem/członkinią klasy profilowanej a przedmioty maturalne przyswajasz w trybie rozszerzonym. Kilkanaście godzin ich nauki w szkole oraz dodatkowe zajęcia korepetycyjne to zapewne już i tak duże obciążenie. Oczywiście – można sobie wyobrazić dalsze zwiększanie ilości godzin poświęcanych na matematykę, jednak należy sobie zadać pytanie, czy piąta lub szósta godzina matematyki w ciągu dnia jest jakkolwiek efektywna.
My proponujemy zatem trzecie rozwiązanie, najbardziej pragmatyczne – perfekcyjne opanowanie materiału do Testu z wiedzy o przedsiębiorczości.
Jakie są zalety tego podejścia, dzięki któremu rekrutacja na SGH będzie łatwością?
- Do zdobycia, podobnie jak w przypadku np. matematyki, jest aż 100 pkt, co tak naprawdę sprawia, że Test z wiedzy o przedsiębiorczości jest tak samo ważny jak każdy inny przedmiot, którego uczysz się przez kilka lat podczas kolejnych etapów edukacji,
- Wiele osób chcących aplikować na studia do SGH dowiaduje się o Teście dość późno, co powoduje, że ilość czasu poświęcanego na naukę jest niewystarczająca do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku – rozpoczynając naukę wcześnie masz szansę wybić się na tle pozostałych kandydatów,
- Nauka przedsiębiorczości jest ciekawa! Oczywiście, będą zagadnienia mniej porywające oraz pewne elementy finansów wymagające użycia matematyki, jednak świat ekonomii otacza nas na co dzień i możliwość spojrzenia na niektóre elementy marketingu czy zarządzania z innej perspektywy może naprawdę zainteresować,
- Ucząc się do Testu masz większą szansę na dostanie się na Uczelnię, ale również większą możliwość elastycznego kształtowania godzin zajęć wraz ze swobodą wyboru wykładowców. Jest to duże ułatwienie, ponieważ pozwala zróżnicować poziom trudności (np. jeśli bardziej zależy nam na rozwoju w kierunku rynków finansowych, a mniej w teorii makroekonomicznej) oraz zadbać o to by o danej porze dnia mieć czas na inne aktywności.
Powodów do tego by wcześnie zacząć naukę go egzaminu wstępnego na SGH jest wiele
Nie warto odkładać przygotowań, ponieważ każdy punkt może przesądzić o tym, czy rekrutacja na SGH wypadnie dla Ciebie pomyślnie!
Specjalnie po to, by pomóc Ci w osiągnięciu wysokiego wyniku przygotowaliśmy kurs do Testu z Wiedzy o Przedsiębiorczości, który kompleksowo przekaże cały niezbędny materiał. Nauka możliwa jest w 3 formach:
- 1. kurs stacjonarny (do wyboru są 2 tryby: w ciągu tygodnia oraz weekendowo);
- 2. kurs e-learningowy (zdalna indywidualna nauka pod opieką 2 Mentorów);
- ZALECANY: pakiet kompleksowy 1+2 (połączenie rozłożonej w czasie nauki on-line wraz z kursem stacjonarnym w celu perfekcyjnego opanowania materiału).
Aby dowiedzieć się więcej o każdej formie przygotowań lub zapisać się na kurs wystarczy krótka wiadomość:
- przez okno czatu (po prawej stronie na dole ekranu);
- mailowo;
- przez formularz kontaktowy na dole zakładki dotyczącej kursu;
Do zobaczenia na kursie i uczelni! 🙂 Rekrutacja na SGH wspólnie z EduFactory to gwarancja sukcesu!
Grupa odnośnie rekrutacji
Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do studenckiej grupy dotyczącej rekrutacji: